Вие попитахте
На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.
Въпрос: Ако Нименрикс се постави на 10-месечно бебе, трябва ли да се сложи бустерна доза на 12 месеца? Има ли и някакво време, което трябва да се изчака между поставянето на бустер доза Нименрикс, задължителните по календар ваксини на 12 и 13 месеца и евентуално първа доза Варивакс?
Отговор: Здравейте! Съгласно схемата, описана в Кратката характеристика на продукта, след завършване на първичния имунизационен курс при кърмачета на възраст от 6 седмици до под 12 месеца, трябва да се приложи бустер доза на 12-месечна възраст с интервал от поне 2 месеца след последната ваксинация с Nimenrix. Ваксината е съвместима с ваксините срещу пневмококи, морбили, паротит, рубеола и варицела и може да се прилага едновременно с тях. Обръщаме внимание, че прилагането на ваксините срещу морбили, паротит и рубеола и срещу варицела следва да бъде в един и същи ден или през минимален интервал от 30 дни.
Въпрос: Аз съм на възраст 67 години. Обърнах се към джипи-то за да си поставя тази ваксина. Той ми отговори, че не може да събере 10 човека, които искат да си сложат такава ваксина, за да извика фирмата вносител. Въпросът ми е къде другаде мога да си сложа безплатната ваксина превенар?
Отговор: Здравейте! Към момента поставянето на тази ваксина е възможно единствено при общопрактикуващия Ви лекар. В допълнение Ви информираме, че няма изискване за минимален брой дози (напр. 10 ваксини) за заявяване на ваксини от доставчик.
Въпрос: Здравейте! Бебе родено през 2025 г. има поставени само две ваксини в родилно отделение - БЦЖ и против Хепатит Б. При прегледа на втори месец отказахме лично да сложим ваксините по имунизационен календар. Има ли пречка за наваксване на ваксините постепенно след навършени поне 6 месеца на бебето? При смяна на педиатър има ли право новият лекуващ лекар да откаже да запише бебето ако няма поставени ваксини? Ако можем да наваксаме с приема, то могат ли да бъдат разделяни ваксините, и ако да - какъв е редът за поставянето им?
Отговор: Здравейте! Няма пречка пропуснатите ваксините да се поставят. Предвид риска от заболяване на детето от ваксинопредотвратимо заболяване като коклюш или пневмококова болест препоръчваме това да се направи при първа възможност, с оглед тежкото протичане на тези заболявания при малки деца. Ваксините са съвместими и същите могат да се прилагат заедно. Прилагането на ваксини поотделно е свързано както с увеличаване на времето за създаване на имунитет от ваксините и наличния риск за детето, така и с увеличаване на посещенията при лекаря и неприятните усещания за детето от отделните убождания. Решението за отделно прилагане на ваксините следва да обсъдите с неговия лекар. По отношение на отказ на лекар да запише дете без приложени задължителни имунизации, Ви информираме, че няма нормативно изискване за това.
Въпрос: Колко време трябва да се изчака след ваксиниране с Нименрикс, преди да се приложи и другата ваксина срещу менингококи Bexsero? Колко време след поставянето на тези ваксини може да се приложи Гардазил?
Отговор: Здравейте! Няма специфичен интервал, който следва да се спазва при имунизация с посочените от Вас ваксини.
Въпрос: Здравейте,
Личният лекар не е запознат как трябва да заяви ваксина против PAPV за дъщеря ми, а от РЗИ не правят такива ваксини по националната програма. Може ли контакт - към кого трябва да се обърне личния лекар, за да получим безплатната ваксина за папилома вирус?
Отговор: Здравейте! Предвид че не сте посочили възрастта на детето, Ви информираме, че през следващите седмици предстои да бъде приета нова Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вируси (HPV). Информация за това ще бъде публична оповестена. При посочване на името на общопрактикуващия лекар, служители от фирмата производител на ваксината срещу HPV, която ще се доставя по Националната програма, могат да се свържат с лекаря за разясняване на начина на заявяване на ваксината.
Въпрос: Кога се очаква ваксината Bexsero да бъде регистрирана и одобрена за ползване в България?
Отговор: Здравейте! Решението за това е на фирмата притежател на разрешението за употреба. При информация за предприети действия от отговорното лице в тази посока, ще информираме своевременно.
Въпрос: Здравейте, вчера сложих на детето ваксина понеже се оказа, че дете, с което е играла преди 6 дни се е разболяло. Днес има синина на мястото, дали е нормално? След като я сложиха ме накараха да сложа пръста върху памука, след малко лекарката се развика, че съм натискала и щяло да се подуе. Искаше същия памук, казах че съм мръсна (не мисля за нормално със същия да почиства отново). След което памука падна на земята, мястото кървеше, не видях кога го е взела, но веднага след това тя търка с него мястото и залепи кул пач. Погледнах на земята, нямаше го! Много съм притеснена, може ли от това да стане инфекция?
Отговор: От така предоставената информация не може да се прецени конкретния риск от инфекция. Считаме, че поради краткотрайното действие, вероятността от замърсяване и инфектиране на раната е минимална. Препоръчваме Ви да наблюдавате мястото на убождане и при появата на затопляне, зачервяване или образуване на гной, да се обърнете към лекар. Следва да имате предвид, че зачервяване, оток и болка на инжекционното място са често срещани реакции след ваксинация, поради което при всякакво притеснение от Ваше страна потърсете лекарско мнение за преценка.
Въпрос: Имам следният въпрос - моето дете е ваксинирано за хепатит Б, но няма ваксина за хепатит А. Видях, че в България има комбинирана такава. Какво мога да направя, за да ваксинирам детето за хепатит А?
Отговор: Здравейте! За съжаление към момента в страната не се доставя ваксина за заболяването. Посочената от Вас комбинирана ваксина е показана за имунизация при лица над 15 г. В тази връзка, ако детето Ви е на възраст от 16 години нагоре, то може да бъде ваксинирано с Twinrix Adult, за получаване на имунна защита срещу хепатит А, въпреки че е ваксинирано през първата година от живота срещу хепатит Б.
Въпрос: Кога ще започне да се внася ваксината за МенВ, понеже към момента в България дори срещу заплащане нямаме опция да си я закупим, а трябва да се взима от Гърция, да се транспортира и по този начин рискуваме да се приложи негодна поради неправилно съхранение?
Отговор: Здравейте! Във връзка с Ваше запитване кога в страната ще бъде доставена ваксина срещу менингококи тип В, Ви информираме, че решението за това е на производителя на съответната ваксина, който следва да изпълни процедурата по регистрация на ваксината за продажба в България. При информация за предприета подобна стъпка ще бъдете своевременно информирана.
Въпрос: Всяка година ли се поставя? Препоръчва ли се ваксината за 40 плюс години?
Отговор: Здравейте! Съгласно Наредба № 15 за имунизациите в Република България, имунизация срещу пневмококови инфекции се препоръчва за лицата над 18 години, особено със следните хронични заболявания и медицински състояния:
Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.